Depresszió fogalma, tünetei, kezelése
Pszichológia
Depresszió mára már népbetegséggé nőtte ki magát ami kezelhető különböző antidepresszánsokkal és pszichoterápiával. Ne féljen segítséget kérni!
Depresszió fogalma, tünetei, kezelése
Mi a depresszió?
A depresszió a kedélybetegségek közé tartozik, melynek legfőbb tünetei lehetnek: az állandó szomorúság, az érdeklődés csökkenése, a reményvesztettség érzése étvágytalanság és zárkózottság, gondolkodás lelassulása, érdeklődés csökkenése. A hangulati tünetek mellett testi tünetek is jelentkeznek. Ezek a tünetek általában rövid lefolyásúak de ha 2 hétnél tovább tartanak akkor már betegségnek tekinthetjük. A depresszióra való hajlam akár csak a cukorbetegség örökletes lehet. A depresszió nem a jellem vagy akaraterő gyengesége, hanem egy betegség, épp úgy mint egy allergia, vagy cukorbetegség esetlegesen pajzsmirigy megbetegedés.Depressziót kiváltó okok
- Öröklődés
- Napi ritmus felborulásának feszültsége
- Huzamosabb ideig tartó stressz
- Bizonyos gyógyszerek mellékhatása
- Betegségek kialakulása (Például.: Rákos megbetegedés)
- Személyiség (Például.: Önértékelési problémák)
- Hormonok: Megfigyelt tény, hogy a nők 2x hajlamosabbak depressziós megbetegedésre mint a férfiak.
- Élvezeti szerek használata (Alkohol, kábítószer)
Depresszió tünetei
- Lehangoltság
- Öröm képességének elvesztése
- Önértékelési szint csökkenése vagy teljes elvesztése
- Alvás zavarok (Túl sok alvás)
- Csökkent koncentrációs képesség, alacsony érdeklődési szint
- Hirtelen hízás
- Fáradékonyság
- Depresszív gondolatok (Halálvágy, önkárosító gondolatok)
Depresszió kezelésének menetei
Stresszkezelés, depresszió tüneteinek kezelése
Akkor hatásos a depresszió kezelése és a visszaeséstől való távolmaradás ha a gyógyszeres kezelés mellett pszichoterápiát alkalmaznak a betegek. A pszichoterápia már önmagában is segítség a depressziós betegek számára ugyanis ha beszélünk valakinek a gondjainkról már egy hatalmas teher megy le az ember válláról,mert van aki megérti a problémáinkat. A pszichoterápiát fontos mindig ütemezett terv szerint tartani a gyógyszeres terápia mellett.
Amennyiben a beteg a gyógyszeres kezelés mellett pszichoterápiákra is jár a depresszió tünetei nagymértékben enyhülnek vagy akár teljesen meg is szűnhetnek. Fontos tehát, hogy nem csak a gyógyszerek segítenek hanem a beszélgetés is. Sok esetben tévhit, hogy a gyógyszerek kihoznak a betegségből. Ami igazán kihoz az a változni akarás és habár nagyon nehéz meglépni az első lépést de minden lépés után a teher amit cipelünk egyre könnyebb és könnyebb lesz. A gyógyszeres kezelést orvosi javaslat nélkül soha ne hagyja abba!