Leégett bőr - Napégés veszélyei, tünetei, kezelése
Bőrgyógyászat
Leégett bőrrel mindneki találkozott már élete során amikor a napsütötte strandon egy pléden elpihengetve élvezzük a nap forró sugarait.Mi a teendő ha leég bőrünk? Mikor kell orvoshoz fordulni a leégett bőrrel? Mik a tünetei a bőr leégésének?
Hogyan éghet le bőrünk?
Az, hogy milyen hamar égünk le, függ bőrtípusunktól, a napsugarak erejétől és a napon eltöltött időtől.Melyik bőrtípus ég le a leghabarabb a napon?
Világosabb bőrrel és szemmel rendelkező emberek sokkal könnyebben égnek le mint a sötétebb bőrű emberek ez azért lehetséges, mert minden bőrtípusnak így minden embernek más faktorszámú a bőrtípusa azaz aki sötétebb bőrrel rendelkezik az nehezebben éghet le. A leégett bőr területe érintésre fájdalmas és meleg súlyosabb esetekben pedig feldagadhat és felhólyagosodhat ami komoly fájdalommal jár. Leégés után hányingert, hidegrázást, fejfájást influenzaszerű tüneteket tapasztalhatunk. Néhány nappal a legégett bőr öngyógyulásba kezd. Ekkor a megégett bőr viszketni kezd és az égett hámsejtek "leesnek" és helyükre új egészséges bőrréteg kerül.Hogyan kezeljem a leégett bőrt?
A leégett bőr kezelése rendkívül fontos nem csak a fájdalom csillapítás miatt de a fertőzésektől való védelem szempontjából is. A leégett bőr terület fájdalmát enyhíthetjünk langyos fürdővel, borogatással, egyéb készítményekkel, kenőcsökkel melyek aloeverát, mentolt tartalmaznak a kellemes hatás fokozásaként érdemes a készítményeket pár órára hűtőbe helyezni. Ha hólyagos az égett terület semmiképp ne lyukasszuk ki a hólyagokat, mert az fertőzéshez vezethet. A leeégési fájdalmak és dagadás ellen használhatunk nem-szteroid tartalmú gyulladáscsökkentő szereket például.: ibuprofent vagy naproxén tartalmú gyógyszereket.
Mikor kell leégett bőrrel orvoshoz fordulni?
A tünetek kezelése többnyire otthon is megoldható de ha száj szárazságot, szédülést, 39 foknál magasabb testhőmérsékletet, fejfájást tapasztalunk haladéktalanul forduljunk orvoshoz.