Vesekő - Minden amit tudni érdemes vesekővel kapcsolatban
Belgyógyászat
A vesekő a lakosság közel 2-3%-át érinti amely természetes módszerekkel is megelőzhető. Lássuk mik azok a tünetek amely felhívja a beteg figyelmét arra, hogy veseköve van illetve milyen módszerekkel előzhető meg a vesekő kialakulása.
Mi a vesekő?
A vesekő egy kristályos kemény anyag mely a vesében vagy a húgyutakban alakul ki. Mérte a pár mm-től golf labda nagyságúig terjedhet. A vesekő kialakulása fájdalommal jár a beteg számára. Sok esetben azonban rejtve marad a vesekövesség, mert a nagy kövek nem okoznak panaszt a beteg számára, mert nem tudnak mozogni a szűk helyen.Vesekő kialakulásának okai
Számos tényező segíti a vesekő kialakulását íme néhány:- Magas só tartalmú ételek
- Magas fehérje tartalmú ételek
- Nem megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás
- Genetiaki hajlam
- Húgyuti fertőzések
Veskő tünetei
A vesekő leggyakoribb tünete a hullámzó jellegű fájdalom az oldalon és a hát alsó részén, amely a hasba és az ágyékba sugározhat.- Véres vizelet
- Hányinger hányás
- Gyakori vizelési inger
- Fájdalmas vizelés
Vesekő kezelésének lehetőségei
A vesekő kezelése a kő elhelyezkedésétől és méretétől függ. A kisméretű vesekő általában magától távozik a szervezetből míg a nagyobb kövek esetében műtéti beavatkozás szükséges.
További kezelési lehetőségek:
- Bő folyadékfogyasztás
- Gyógyszeres kezelés (fájdalomcsillapítók)
- Ultrahangos kőzúzás (lithotipszia)
- Sebészeti beavatkozás
A vesekő kialalkulásának megelőzése
A vesekövesség kialakulásának megelőzése érdekében elősorban figyelnünk kell a megfelelő folyadék mennyiség bevitelére és az egészséges étrend kialakítására és annak megtartására. Fontos a rendszeres orvosi ellenőrzés a vesekő kialakulásának csökkentése érdekében. Kerülni kell a túlzott sós ételek fogyasztását és a fehérjebevitelt, valamint figyelni kell a vizelet elszíneződését amely a hidratáltsági szintet jelzi.