Napallergia tünetei, megelőzése – Mikor szóljunk dokinak?
Bőrgyógyászat
Jön a nyár egyre többen napoznak, ám sokan túlzásba is vihetik. Figyelembe kell venni, hogy kinek milyen a bőrtípusa és csak mértékkel napozni. Sokaknál jelentkezhet a napallergia. De mi is a tünete? Hogy lehet megelőzni? Ezeknek a kérdéseknek a válaszait tudhatjuk meg. Napallergia tünetei
Ha a kiütések nem csak a napfénynek kitett helyen, hanem a ruha alatt is jelentkezik akkor napallergia áll a háttérben. Az egyén fénykiütések csak a közvetlenül fénynek kitett helyeken jelentkezik, a köznyelvben mégis erre használják a napallergia kifejezést.Változó kiütések lehetnek a csalánkiütésektől, a piros pattanásos változatig. Leggyakrabban rövid fényhatást követően 1-2 nap vagy órák után apró tűszúrásnyi kiütések jelennek meg a fénynek kitett helyeken, de ha allergiáról van szó akkor az egész testen.
Gyakran a bőr felhólyagosodik, ég, viszket, esetleg fáj, de ahogy a bőr megnyugszik elmúlnak. Sajnos néhol visszamaradhat egy fajta fokú foltos bőrelváltozás. Sokan összetévesztik a leégéssel, ami csak attól különbözik, hogy ezt a fajta folyamatot nem hámlást követ és többször kiújul, évekig visszatérhet. Nagyon fontos a nap káros sugarai ellen így is úgy is védekeznünk kell.
Hogyan lehet megelőzni?
A napallergia megelőzése elég nehéz, mivel a háttere még nem tisztázott, azonban érdemes lehet az alapvető napozási szabályokat betartani. Délelőtt 10 és délután 4 között érdemes árnyékba vonulni, mivel itt a legnagyobb a napsugár ereje.Mindig használjunk fényvédő krémet. Tisztáznunk kell, hogy milyen anyagokra vagyunk érzékenyek mert előfordulhat, hogy éppen a naptej tartalmaz olyan anyagokat, ami fény hatására bőrkiütést okoz.
Érdemes magas faktor számú naptejet használni, ugyanis a naptejeken lévő faktor szám azt mutatja, hogy mennyivel hosszabb ideig szabad a napon tartózkodni.
A napallergia kialakulásának esélyét megfelelő fényvédelemmel csökkenthetjük, éppen ezért gyerekeknek, érzékeny bőrűeknek ajánlott lehet a 30 faktoros krémet használniuk.
Napozás előtt ne használjunk közvetlenül a bőrre parfümöt. Az ánizs, a kömény fűszernövény tartalmaz fényérzékenyítő anyagot, így érdemes a fogyasztásukat kerülni.
Mikor szóljunk orvosnak?
Hűsítő, gyulladáscsökkentő készítmények hatására sem csökken a napallergia tünetei akkor szükséges lehet egy bizonyos allergia szinttől függő kezelésre. Ha nem vesszük komolyan a problémát, súlyosabb tünetekkel is járhat.Bőrgyógyászhoz kell fordulni a hatékonyabb terápia érdekében. Antihisztamintartalmú gyógyszer rendszeres szedése kezelésként ajánlott.
Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás!
Légy te az első!